26 Tem
2022

Trafik Kaza Verileri 2021 Yılında Nasıl Gerçekleşti ?

Category:Genel

Sigorta sektöründe çalışıp kaza verileri ile ilgilenmemek olmaz. Özellikle bu yıl motor branşının (kasko ve trafik) sıkıntı yaşadığını göz önüne alırsak veriler daha da önem kazanıyor. TÜİK Mayıs ayında 2021 Trafik Kaza istatistiklerini yayınladı. Rapora linkten ulaşabilirsiniz .

trafik kaza

Trafik kazası verilerini bu blogda her yıl yayınlamaya çalışıyorum buradaki temel amaç önlenebilir bir kaybı azaltmaktır. Aşağıdaki verilerde de görüleceği üzere her yıl binlerce can ve milyarlarca servet heba oluyor.

Pandemi etkisinin azalmasıyla normale dönen yaşantımızda trafik kazaları da normale dönmüş görünüyor. Ülkemizde 2021 yılında istatistiklere geçen kaza sayısı 1.186.353 . Verilerde 2010 yılından itibaren toplam kaza sayıları hep 1,1 – 1,3 milyon bandında gerçekleşmiş. Önemli bir artış veya azalış yok diyebiliriz. 2021 verilerine günlük olarak baktığımızda günde 3.250 kaza yaşanıyor demektir. Yani siz bu yazıyı okurken muhtemelen 5 trafik kazası daha gerçekleşecek.

Bu kazaların neyse ki %15 gibi bir az kısmı ölümlü / yaralanmalı kaza olarak geçiyor. %15 rakamının küçüklüğüne bakmayın toplam ölümlü / yaralanmalı kaza sayısı 187.963 . Günlük neredeyse 515 kaza demek . Bu kazalarda da 2021 yılında toplam 5.362 canımızı yitirmişiz. Bu da günlük 14- 15 kişi anlamına geliyor. Yıllar bazlı karşılaştırmalı verileri aşağıda bulabilirsiniz.

2021 - 2010 yılları arası kaza istatistikleri.

Kazaların en büyük sebebi sürücü kusurları. Trafik kazasına neden olan kusurların %87 sini oluşturuyor. Sürücülerimizin dikkatlerini biraz daha arttırabilsek , kurallara uymalarını sağlasak pek çok kazanın önüne geçeceğiz.

Ölümlü / yaralanmalı trafik kazalarının araç tipi bazında dağılımı ise aşağıdaki gibidir. Burada motosikletler göze çarpıyor. Geçen yıl gündeme gelen bir çok ölümlü motosiklet kazasını da hatırlayınca bu konuya daha da fazla önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Motosiklet dostu bariyer gibi uygulamalar ile buradaki rakamın düşürülebileceğini umuyorum.

Ölümlü / yaralanmalı trafik kazalarının büyük bölümü yaz aylarında gerçekleşiyor. Temmuz ayında Ocak ayının 2 katından fazla kaza gerçekleşiyor. En çok kaza olan aylar sırasıyla Temmuz, Ağustos , Eylül ve Ekim. Bu yüzden yaz aylarında ekstra dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın