29 Tem
2021

Pandemi Sonrası Trafik Kazalarında Değişimler

Category:Genel

Her yıl olduğu gibi TÜİK Haziran ayında Trafik Kazaları ile ilgili istatistiki verileri yayınladı. (Orjinal verilere bu linkten ulaşabilirsiniz).

pandemi sonrası  trafik kazaları

Gerek , kalabalık ülke gündemi gerekse bayram sebebi ile basında hakettiği kadar yer bulamadı. Gerçekleşen verileri burada yorumlamaya çalışalım.

(Daha önce 2018 verilerini yorumladığımız yazıya ise bu linkten ulaşabilirsiniz.)

İlk olarak sevindirici bir haber var: Pandemi sonrasında trafik kazalarının sayısında bir azalma var. Gerek araç kullanımının azalması , evden çalışma modellerinin yaygınlaşması , gerekse kapanma önlemleri etkisi ile trafik seyri ve buna bağlı olarak kazalar azalmış durumda.

Ülkemizdeki motorlu araç sayısı artmasına rağmen (2020 de araç sayısı %4,3 artmış ) toplam kaza sayısındaki düşüş sevindirici. Ancak yine de günlük yaklaşık 2.700 trafik kazası çok ama çok yüksek bir veri.

Bu kadar ekonomik kaybın üstüne günlük yaklaşık 13- 14 canın trafik kazalarında yitirildiğini düşünürsek durumun vehameti daha iyi anlaşılır.

Kaza başına ölüm oranında da bir gerileme seyri var ama yapılan yol yatırımları , trafik önlemleri , araç iyileştirmeleri , kaza ile mücadele çalışmaları göz önüne alınınca yeterli değil.

Kaza sebepleri incelenince en büyük kaynak yine sürücü hataları. Kazaların %88.3 ü sürücü hataları sebebi ile yani önlenebilir sebepler ile gerçekleşmiş. Sürücülerin eğitimi , dikkatli olması sağlanabilse binlerce can ve milyarlarca lira kaynak heba olmazdı. Trafik kazaları ile mücadele konusunda en büyük önemi bu kısma vermek gerekiyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın