7 Kas
2012

Öğrenen Makineler, Sigortacılıkta nasıl kullanılabilir?

Category:Sigorta, Teknoloji

Öğrenen makineler uzun süredir hayatımızda yer alıyorlar.Öğrenen makineler

Amazon.com da incelediğiniz bir ürünün yanında size yeni ürünler de öneren web sitesi uygulamalarından tutun, şampiyonlar ile satranç turnuvası yapan bilgisayarlara , ekonomik trendlerin tahminine kadar bir çok alanda öğrenen ya da başka bir deyişle kendi kendine düşünen makinelerden faydalanıyoruz.

Öğrenen makineler (machine learning) ,  bilgisayar bilimlerinin bir alt dalıdır.

Temel olarak ilgilendiği konu bilgisayarların geçmiş deneyimlere (data setlerine) dayanarak öğrenmesi (belirli patternler geliştirmesi) ve bu bilgi ile geleceğe yönelik tahminde bulunmasıdır. Bu bilim dalının en önemli dezavantajı doğru tahminler geliştirebilmek için çok fazla dataya ihtiyaç duymasıdır. Yani siz makineye ne kadar çok data verirseniz , o kadar iyi öğrenir ve kesin tahminler yapmaya başlar.

Sigorta sektöründe öğrenen makineler mantığı ile yapılmış uygulamalara ben rastlamadım. Oysa ki ürün fiyatlamadan , hasar tahminlemeye kadar pek çok alanda büyük faydalar yaratabilir.

Sigorta sektöründe ürün fiyatlaması genelde geçmiş deneyimlere dayanılarak yapılır. Örneğin oto sigortalarında müşterinin aracı , yaşadığı il , cinsiyeti ve yaşı gibi birçok faktör göz önüne alınarak fiyatlama yapılır. (Detay için tıklayınız).

Bu model yılda 1-2 defa revize edilerek sürekli uygulanır. Bu modellemede fiyat kriterleri modelleyicinin bilgisi ve görgüsü ile sınırlıdır.

Öğrenen makineler ise sağlanan data içindeki her bir farklı parametreyi modelleme için kullanır ve çok farklı kombinasyonlarda fiyatlar üretir.

Üstelik bu modelleme ve fiyat üretimini siz data sağlamaya devam ettikçe sürekli güncellenir ve bir insanın modelleyebileceğinden çok daha etkin sonuçlar üretebilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için :

http://www.work.caltech.edu/

http://www.work.caltech.edu/paper/sciam2012.pdf

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın