23 Şub
2013

Kasko Sigortasında Bildikleriniz Değişiyor, Hazır mısınız?

Category:Genel

Kasko Sigortası ile ilgili bildiğimiz uygulamaların hemen hepsi değişmek üzere.

Hazine Müsteşarlığı hem sektör ihtiyaçlarını hem de müşteri şikayetlerini göz önüne alarak kasko sigortaları genel şartlarını değiştirdi.

Yeni genel şartlara buradan ulaşabilirsiniz. Uygulama 01.04.2013 tarihi itibarı ile başlayacak.

Tek değişiklik genel şartlarda değil, müşterilere verilecek poliçenin şablonu ile ilgili olarak da yayınlanan bir düzenleme var.

Hazine bu düzenlemeler ile sektörde hem prim hem de hasar hacmi anlamında büyük ağırlığı bulunan kasko sigortasındaki sorunları gidermeyi amaçlamış.

Daha önce bildiğiniz gibi tüketici “full kasko” lar  arasından seçim yapmaya çalışıyordu.

Poliçeler arasındaki uygulama farkları özel şartlar ile düzenlendiği için genelde ucuz olan poliçe tercih edilerek satın alma kararı veriliyordu.

Haliyle, hasar anında  daha önce fark edilmemiş ince detaylar tüketicinin canını sıkabiliyordu.

Yeni düzenleme ile nelerin değiştiğini kısaca özetleyelim:

1) Kasko çeşitleri aşağıdaki gibi belirtilmiş:

  • Dar Kasko
  • Kasko
  • Genişletilmiş Kasko
  • Tam Kasko

Aldığınız poliçede de hangi çeşit kasko aldığınızın en az 16 punto başlık ile yazılmasını istemiş. Böylece nasıl bir teminat kapsamı aldığınızı net olarak anlayabileceksiniz. Her bir sigorta çeşidinde ek teminatlar var dolayısı ile tüketicilerimizin genel tercihi Tam Kasko almak yönünde olacaktır.

2) Genel şartlarda düzenlenen yine çok önemli bir madde de Sigorta Bedeli konusu.

Bilindiği üzere poliçe yapılırken kasko değer listesi baz alınıyordu ve iş  kasko poliçelerinde iş hasar ödemeye geldiği zaman piyasa rayiç değeri baz alınıyordu. Bu uygulama sigorta şirketi ile müşteri arasında bitmek bilmeyen kavgalara yol açıyordu.

Artık poliçede araç bedeli yani sigorta bedeli belirtilmeyecek , poliçe ve hasar aşamalarında rayiç bedeller üzerinden gidilecek. Böylece sigorta şirketi ve müşteriler arasındaki memnuniyetsizliğin azalması amaçlanmış.

3) Rayiç bedelin hangi yöntemle , nerelerden belirleneceği de yine poliçe üzerinde belirtilecek. Poliçe satın alırken bu konu da dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi olacak.

4) Bir hasar durumunda onarımın hangi servislerde(özel servis / yetkili servis) yapılacağı yine poliçe üzerinde belirtilecek. Şirketler bu maddeye göre sigorta fiyatını belirleyebilecekler

5) Yine hasar durumunda kullanılacak yedek parçaların tamamen orjinal mi olacağı , eşdeğer parça mı kullanılacağı poliçe üzerinde belirtilecek.

Poliçe basımında yapılan ek düzenlemelerin sonucunda amaçlanan müşterinin aldığı poliçeyi ve şartları net olarak anlaması. Daha sonra olası anlaşmazlıkların engellenmesi amaçlanıyor.

Önümüzdeki günlerde bu düzenlemelerin uygulamalara nasıl yansıyacağını takip edeceğiz.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın