Kasko Primi Nasıl Hesaplanıyor? – Bölüm 1

Haziran 18th, 2012 by bgunduz Leave a reply »

Sigorta sektöründe çalışmaya başladıktan sonra yakın çevremden en çok duyduğum sorulardan birisi “Kasko primi nasıl hesaplanıyor?” oldu.

Aslında haklı bir soru, çünkü birçok kişinin sahip olduğu tek sigorta türü araç sigortası ve onu da satın alırken %70 – %80 prim farklarını görünce bunun arkasında yatan algoritmaları merak ediyorlar.

Bu aslında bir çok sigorta tekniği ve teknoloji konusunu içeriyor ama bölümlere ayırıp basitçe anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle araçların satış bedelinin tespit edilmesi gerekiyor.

Sigorta aracın satış bedelinin üzerinden yapılmalı ki doğru prim hesaplanabilsin.

Yeni araçlar için bu çok problem değil. Aracın fatura bedeli ya da web sitesinde duyurulan satış fiyatı üzerinden poliçe yapılabiliyor. Ancak 2. el araçların bedelini tayin etmek ciddi bir sorun. Çünkü 2. el bedeli dediğiniz zaman bir çok subjektif faktöre göre bedel değişebiliyor.

Bu konuda da sektörün imdadına Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) ‘nin yayınladığı Kasko Değer Listesi yetişiyor.

TSRBS düzenli olarak araştırma yaptırtarak trafikte dolaşan 2. el araçların bedellerini tespit ediyor ve bu bilgileri kamuya web sitesinden yayınlıyor. Bu listede 2012 – 1998 model yılları arasındaki tüm araçların bedelleri yer alıyor . Bütün sigorta şirketleri ve noterler bu listeyi baz alıyorlar.

Siz de aracınızın şu anki bedelini öğrenmek isterseniz kullanabileceğiniz kaynaklar:

http://www.sigortadukkanim.com/merak-ettiklerin/arac-kasko-deger-listesi

http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi

https://www.facebook.com/SigortaDukkanim/app_341969869157395

 

 

Share
Advertisement

Bir cevap yazın