18 Eyl
2012

Bireysel Emeklilik Şirketleri Online Pazarlamaya Yeterli Önemi Veriyorlar mı?

Category:Sigorta

Bireysel emeklilikte yeni dönemde olacak değişiklikleri araştırırken AvivaSA nın basın bülteni olarak yayınladığı güzel bir projeksiyona rastladım.

Şu anda sistemde 2,6 milyon katılımcı var ve mevcut şartlar geçerli olsaydı 2023 yılına kadar sistemin 6,8 milyon kişiye ulaşması ve 140 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyormuş.

Yasada yapılan değişiklikler ile bu projeksiyon güncellenmiş ve 2023 yılında 8,4 milyon katılımcı ile 243 milyar TL fon büyüklüğü bekleniyormuş. (yazının tamamı için tıklayınız)

Bu büyüme potansiyeli hemen hemen tüm BES şirketlerinin iştahını kabartıyor. Üstelik yeni yasal düzenleme ile uzaktan satışın da önü açılmış durumda. Call center ve internet üzerinden yapılacak satışlar müşterinin ıslak imzasının alınması şartı ile geçerli olacak.

Fakat Bireysel Emeklilik şirketleri – belki de yasal düzenleme henüz çok yeni olduğu için ya da detay düzenlemeler beklendiği için – bu kanalları verimli kullanamıyorlar. Yasal düzenleme haberleri çıktığından beri Google da yapılan bireysel emeklilik aramalarında bariz bir yükseliş var. Fakat şirketler online kanallardan gelen bu talebi karşılayamadıkları için dalga etkisini yakalayamayacaklar gibi görünüyor.

Son 12 aylık arama trendine baktığımızda çıkan yasal düzenlemelerin haber etkisi ile bireysel emeklilik aramalarında bir yükseliş farkediliyor. Sigorta şirketleri alternatif dağıtım kanallarını online da oluşan bu talebi karşılamak için kullanabilirlerse bir çok yeni müşteri edinebilirler.

Online pazarlamada hızlı olan kazanır.

Son 12 aylık bireysel emeklilik arama trendi

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın