2 Kas
2012

Auto Show 2012 ‘ den İzlenimler

Category:Otomotiv

Auto Show 2012 fuarını basın ve özel davetliler ile izleme imkanı buldum. İzlenimlerimi sıcak sıcak paylaşmak istiyorum.

Auto Show 2012 fuarından Ferrari standı
Auto Show 2012 fuarından Ferrari standı

Öncelikle fuar önceki yılların aksine Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezine taşınmış. Biz özel davetli gününde gitmiş olmamıza rağmen araç kalabalığı , trafik ve otopark konularında sıkıntı yaşadık. Fuarı ziyaret etmeyi düşünenlerin bu faktörleri düşünmesinde fayda var.

Fuardaki premium markalarda fazla bahsetmeye gerek yok gibi . Yukarda bir resmi olan Ferrari, Bentley, Maserati vb.. araçlar tabii ki göz kamaştırıyor.

Bana göre bu yıl en fazla değişim A ve B sınıfı araçlarda olmuş. Belki de Avrupa krizinin etkisi ile hemen her marka bu sınıflarda yeni atılımlar yapmışlar.

Örneğin A sınıfı araçlarda Mercedes A göz kamaştırıyordu. 66.000 – 100.000 TL fiyat aralığı ile fuarda en fazla ziyaretçi çekecek araçlardan birisi olması kesin gibi. Gerçi Mercedes A gerek boyutları gerek tüketici kitlesi olarak Audi A3 , VW Golf gibi araçlarla yarışacak gibi görünüyor.

Yine A sınıfında Opel Adam, Skoda Citigo, Fiat Panda aklımda kalan güzel araçlardan bazıları. Tüm bu araçlar küçük boyutlar ile ferah iç hacimi bir araya toplamışlar. Özellikle Skoda, Citigo ile iddialı bir giriş yapabilir.

B sınıfı araçlarda ise Yeni Renault Clio başarılı tasarımı ile dikkatleri çekiyordu. Dünya prömiyeri yapılan Clio Symbol ü pek beğenmedim ama yine çok satan araçlar arasında başı çekeceğini tahmin edebiliyorum.

Bu fuarda dikkatimi çeken birçok markanın orta sınıf sedan kategorisinde yeni araç sunması oldu. Ülkemizde sedan araçlara olan ilgi oldukça yüksek bu yüzden otomotiv firmaları sıkı bir rekabet ile karşı karşıya kalacaklar. Bu da tüketiciye uygun fiyat  olarak yansır umarım. Yeni orta sınıf sedanlar arasında Peugeot 301 , Citroen C- Elysee , Skoda Rapid , Yeni Renault Fluence ilk aklıma gelenler.

Üst sınıf araçlar arasında BMW yeni motorları ile tüm tüketicilerin beğenisini topladı. Twinturbo motorlar hem yüksek beygir güçleri, hem de düşük tüketimleri ile dikkat çektiler.  BMW 6 serisi araçlar ise göze hitap eden özellikleri ile seyirci toplamayı başardı. Mercedes standında gösterilen SLS AMG yine bakışları toplayan bir başka modeldi.

Yeni Range Rover dan bahsetmeden geçmemek lazım. Yeni tasarımı ve hafifletilmiş alüminyum gövdesi ile çok başarılı bir araç olmuş. Satış fiyatı 200.000 € ‘ nun üzerinde olmasına rağmen talep görmesi kesin gibi görünüyor.

Üst segment araçlar arasında Audi yeni motor seçenekleri sunmadığı için bu fuarda biraz geride kaldı gibi geldi.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga üye olun

Emailinizi girerseniz üye olabilir ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz

Diğer 22 aboneye katılın